Leto nam kuca na vrata. Jeste li krenuli u solarijum?
Solarijum , čuli smo već nebrojeno mnogo puta, nije zdrav po našu kožu. No ipak, ima i neke svoje pozitivne strane. Ali, ono što nas ovde interesuje jeste u kojoj meri je štetan i koji je rizik nastanka raka kože ako se odlazi u solarijum.
Dermatolozi upozoravaju sve one koji odlaze ili planiraju da idu u solarijum na jako veliku štetnost UV zračenja, koje može biti i do skoro 20 puta veće u odnosu na popodnevno letnje sunce. Ljudska koža zračenje koje on emituje ne može da podnese, te je rizik nastanka raka kože i tek kako povećan. Istraživanja su dokazala da je procenat da osobe koje ise sunčaju u solarijumu dobiju rak kože i do 85 procenata.
Naravno, rak se neće pojaviti nakon prvog odlaska, ali što češće budete odlazili, rizik će biti sve veći. Poražavajuća činjenica jeste da osobe obolele od malignog melanina, najopasnije vrste raka, u 20 posto slučajeva umiru.
Odlazak u solarijum se može podvesti pod neku vrstu bolesti zavisnosti. Na primer, kada počnete da pušite i to vam se dopadne, nećete moći da prestanete. Isto je i sa alkoholom, tetovažama koje počnu da prekrivaju čitavo telo nakon prve urađene, ali i sa solarijumom. Svi više vole preplanuli, bronzani ten, naročito kada se posle hladnih dana skinete bledunjavi u lepršave haljinice i suknjice. VašeSvetao ten telo vam izgleda privlačnije, pa se odlučujete za sunčanje. Kada letu dođe kraj, vi kao da ne možete da se pomirite da vam je boja nestala, pa se podvrgavate sunčanju pod “kopijom sunca”, a što ste više preplanuli, sve više želite još. Onda to postaje svakidašnjica za vas, a vaša koža postaje sve slabija i slabija i retko kada opstane u takvoj borbi.
Ako ipak želite da idete, onda neka to bude umereno, naročito ako imate svetlu kožu. Ako imate mnogo mladeža po telu,, treba da znate da mladeži kao takvi “privlače” zlo vašoj koži. Ili ako imate neku posekotinu na telu, čak i najmanju, na primer rasekli ste se malo nožem, ne idete najviše iz higijenskih razloga, jer se raznorazne bakterije mogu okomiti na vašu ranu u toj toploj “prostoriji”. Još jedna stvar što se higijene tiče: obavezno pazite da solarijum u koji odlazite bude izbrisan i dezinfikovan pre vašeg ulaska u njega, pa makar i više platili, jer ni sami ne znate kakva je higijena ljudi koji su prethodno dolazili. Uostalom, prirodno je da telo pod tom temperaturom luči znoj, a sigurni smo da ne želite da ležite u tuđem.
Nikako se ne sunčajte sa puderom na licu, kako vam ne bi ostale fleke. Bilo bi dobro da pre samog odlaska uradite piling celog lica i tela, da ne stavljate parfem, dezodorans niti kremu za telo i da se dva sata nakon izlaska ne tuširate. Taman tenA kada se istuširate, nanesite hidratantnu kremu i pijte što više tečnosti kako biste nahranili kožu. Obavezno nosite gaćice i brus, kako biste zaštitili vrlo osetljive bradavice i intimnu regiju.
Dobre strane su te što on podstiče proizvodnju vitamina koji je vrlo važan za imunitet, ali i za našu psihu, a to je vitamin D. Ako je vaša koža sklona kožnim bolestima poput gljivica, psorijaze i neurodermatitisa, onda se nemojte čuditi ako vam neki od doktora preporuče sunčanje. Taj savet svakako ne podrazumeva svakodnevno iscrpljivanje i gorenje kože, već minimalan boravak.
Devojke, ali i vi muškarci koji u poslednje vreme sve češće sunčate, dobro razmislite pre nego što ponovo odete. Dve-tri vrline u ovom slučaju sigurno nisu jače od svih ovih nabrojanih mana.
izvor:navidiku.rs